© 2013 All rights reserved.
0

Konference: Databázový svět 2008

Minulý týden ve čtvrtek proběhl již šestý ročník nejvýznamnější databázové konference – Databázový svět 2008. Hlavním tématem byly aktuální trendy v databázích.

Tento, již šestý ročník, se uskutečnil v Aula Centrum na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Kapacita auly je až 450 míst a musím říct, že k mému překvapení, byla aula téměř plná.

Na druhou stranu, konference se konala na půdě vysoké školy a chvílemi mi připadalo, že je zde velká koncentrace studentek, které o databázích nevědí vůbec nic, jenom chtějí zabít čas.

sql

Samotný program konference začal kolem deváté hodině, po krátkém úvodním proslovu, přednáškou Petra Maňase z LCS International, který hned po příchodu nastavil úroveň své přednášky dotazem, kolik ze zúčastněných umí napsat SQL dotaz, na téma „ICT a plavba v rozbouřených vodách“.

Jelikož se jednalo o první z řady přednášek, a ještě nebyla znát únava, byla přednáška vcelku zajímavá a pan Maňas se dobře poslouchal.

 

Druhý v pořadí ranního bloku přednášek přišel na řadu Pavel Barták ze společnosti EMC s tématem „Diskové úložiště – klíčová část databázové infrastruktury“. Přednáška byla zaměřena převážně na hardwarovou stránku věci, pro mě ne tolik zajímavá, i když srovnání enterprise SSD disků bylo zřejmě pro většinu zúčastněných zajímavé a poučné.

 

Po krátké přestávce na kávu následovala další, již třetí, přednáška, tentokrát na téma „Business Intelligence jako konkurenční výhoda podniku“ od Jaroslava Šmardy. Přednáška byla zaměřena na jednotlivé oblasti, z nichž některé byly zmíněny podrobněji. Byl brán ohled na problematiku zdokonalování získávání informací a zmíněny rizika, se kterými se můžeme setkat. Přednáška byla sice dobře zpracována, ale pro mou osobu ne moc zajímavá.

 

Na rozdíl od třetí přednášky mě velmi zaujala slova Zbyňka Jankovského z Cleverlance Enterprise Solutions, který mě se svým tématem „Data jsou věčná“ dokonce přinutil přemýšlet, a i když se všemi jeho názory ne všichni souhlasily, určitě byly jeho poznámky a náměty zajímavé (Neustále kvalitnější vývojové nástroje znekvalitňují kód.).

 

Tímto byl uzavřen náročný dopolední blok přednášek a po hodinu a půl dlouhé pauze na oběd jsme byli opět zregenerování na druhou část.

 

Odpolední blok započal Daniel Kutáč z InterSystems s tématem „Vnořená BI: propojováni OLTP a OLAP do jednoho funkčního celku pracujícího v reálném čase“.

Byla to pro mě opět ne moc zajímavá přednáška, ve které byla probírána především technologie Caché, a její využití pro OLAP.

 

Následovala velmi pěkně zpracovaná přednáška ze společnosti Microsoft, kterou zastupoval Michal Hroch – „Jak SQL Server 2008 kopíruje/určuje trendy v oblasti databází“.

Na presentaci bylo představeno nové Kilimanjaro a nově lokalizovaná verze uživatelského nástroje Report Builder 2.

 

„Přínosy moderní databázové platformy pro bezpečnost podnikového informačního systému“ bylo téma další presentace v podání Petra Vrzáka ze společnosti Sefira. Zmiňována byla hlavně Oracle Databáze, tedy vlastní platforma společnosti. Byly zmíněny některé rozšíření a nové možnosti v oblasti.

 

Zajímavá přednáška, na kterou jsem se těšil, a která byla trochu jiná než všechny předešlé, byla přednáška na téma „Aktualni trendy v Open Source databazich“ v podání Zdeňka Kotaly, zástupce OpenSource komunity.

Toto téma přednášky rozpoutalo v následující panelové diskusi zajímavou debatu, při které někteří zastávali Open Source, a někteří naopak odvrhovali, hlavně co se týká technické podpory a ceny.

 

Poslední přednáška měla téma „Zkroťte svá divoká data“ a presentoval ji Martin Pavlík z IBM, u které jsem již bohužel téměř usínal, což určitě nebyla chyba přednášejícího.

 

Po skončení poslední přednášky byla vyhlášena Osobnost roku a Databázový produkt roku, po které následovala zajímavá panelová diskuse.

 

Závěrem

Celá konference byla velmi vydařená a všechny přednášky zajímavé.

Co mi vadilo byl snad je fakt, že většina přednášek byla presentována lidmi z velkých firem, kde není brán velký ohled na finanční stránku, ale spíše na nároky. Několikrát jsem se setkal s tvrzením, že pokud je vyžadován větší výkon, je zbytečné upravovat SQL dotazy nebo nějakým způsobem optimalizovat, ale je lepší koupit lepší a rychlejší hardware.

Každopádně se těším na příští ročník, kterého se, pokud to bude možné, určitě zúčastním.

Comments (0)

No comments yet, but you can be the first..

Add comment

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836